Lone Wolf Logo Studnice vědomostí - Joe Dever

Studnice vědomostí

Studnice vědomostí

Zpět do Menu

 

Joe Dever - životopis

Joe Dever - tvůrce bestsellerů, dobrodružných knížek o Lone Wolfovi a spoluautor Legend o Lone Wolfovi, je unikátním talentovaným anglickým umělcem. Podařilo se mu dosáhnout celosvětového uznání hned ve třech směrech - jako oceňovaný spisovatel světového významu, jako chválený hudebník/skladatel a také jako herní designér, který se specializuje zvláště na RPG.

Joe se narodil v roce 1956 ve Woodford Bridge v Essexu v Anglii. Po promoci v roce 1974, kdy opustil bezpečí vysoké školy, se vrhl rovnýma nohama do neznámého světa a netrvalo dlouho a stal se z něj profesionální hudebník v Pye Studios v Londýně. V hudebním průmyslu pracoval po několik let, zčásti v Evropě a zčásti ve Spojených státech, nejdříve jako hudebník, později zastával funkci nahrávacího inženýra u Virgin Records.

Během své práce v Los Angeles v roce 1977 objevil, tehdy ještě málo známou, hru "Dungeons & Dragons". Ačkoliv hra samotná byla ještě v plínkách, již tehdy si Joe uvědomil, jaký obrovský potenciál se skrývá v hrách tohoto typu a začal s vytvářením jeho vlastních her na hrdiny, které se již točily okolo společných dějových linií. Tyto první hry brzy vytvořily základ fantasy světa, nazvaného Magnamund, který během pár let vykrystalizoval ve svět, kde se měly začít odehrávat dobrodružné knížky s hlavním hrdinou Lone Wolfem.

O pět let později, v roce 1982, vyhrál Joe světové klání v Advanced Dungeons & Dragons v Baltimoru, kde se sešlo přes 16 tisíc lidí na shromáždění jménem 'Origins' - tehdy největší takové události v celém herním průmyslu v USA Joe tam byl jediným soutěžícím z Velké Británie, což by pro něj mohla být nevýhoda, ale výsledek turnaje přesvědčil všechny o opaku. Inspirován a odhodlán svým úspěchem na Origins se Joe rozhodl, že natrvalo skončí s hudbou a věnuje veškerý svůj čas psaní a navrhování her. Po krátkém působení ve společnosti Games Workshop (v Londýně) v roce 1983 napsal Útok ze tmy (Flight from the dark) - první interaktivní gamebook s hlavním hrdinou Lone Wolfem. Jeho rukopis hned vyvolal nebývalý zájem hned tří hlavních vydavatelství v Londýně, které všechny chtěly získat pro vydávání téhle knihy celosvětová práva. Joe přijal nabídku vydavatelství od společnosti Hutichinson's (která se později přejmenovala na Century Hutchinson Ltd; nyní je známá jako Random House UK) a Útok ze tmy mohl vyjít. To bylo v roce 1984.

První knihy se prodalo více než 100.000 kopií jen během prvního měsíce po vydání a hned poté byly práva koupeny 12 společnostmi ze zahraničí (včetně Spojených států, Francie, Německa, Japonska, Itálie a Švédska). Úspěch první joeovy knihy položil základ pro budoucí sérii Lone Wolfa, které se nyní prodalo již přes 10 miliónů výtisků na celém světě.

V roce 1994 byl Joe Dever přijat společností Sony Computer Entertainment Europe, Ltd., jako scénárista a konzultant designu her, u příležitosti uvedení nového produktu firmy Sony, konzole PlayStation, do obchodů. Joe pak pro PS navrhl a vytvořil dvě hry, z nichž jedna (Spiral Saga) vyšla na podzim roku 1998 a druhá (Shadow Bay) byla vypuštěna o rok později.

Také pracoval jako scénárista u dalších her, které kromě PlayStation vyšly i na PC, a které jsou jistě známější než dvě výše jmenované. Jde o hry Realms of the Haunting, která vyšla v roce 1997 a také o Final Fantasy VII, vydané ve stejném roce.

Nyní se Joe, podle všech dostupných informací, stále angažuje v herním průmyslu, i když není známo, na kterém projektu v současné době pracuje. Poslední dva známé tituly na kterých pracoval byly Space Babes (Perfect Entertainment Ltd, London UK), humorná adventura v cartoon stylu a Twisted Union (Team 17 Software Ltd, Yorkshire UK), zasa adventura, ale tentokrát ne humorná ale futuristická, ve stylu filmu Blade Runner s prvky cyberpunku. Obě hry byly vydané začátkem roku 2000 (ale do evropské produkce se kromě Spojených království nedostaly). Od svého koníčka - psaní knih - ale Joe neupustil a věnuje se mu dodnes...NAHORU
Copyright © Michigan 2004. All rights reserved.   Lone Wolf © TM Joe Dever 1984-2004.
Legends of Lone Wolf © John Grant and Joe Dever 1988-2004.