Lone Wolf Logo Lone Wolf - F.A.Q.

F.A.Q.

Zpět do Menu

 
Dotazy můžete psát na faq@lonewolf.wz.cz

Obecné

Co je to gamebook? - Gamebook je typ knížky, kde se čtenář stává spolutvůrcem příběhu. Kniha je rozdělena na jednotlivé sekce, které odkazují na sekce ostatní a čtenář se vhodným zvolením určité možnosti volí i způsob, jakým bude dobrodružství pokračovat (je to podobné, jako když sami děláte rozhodnutí, vždy máte na výběr z několika možností. Různé druhy gamebooků navíc ještě využívají vlastních pravidel např. pro boj, magii, házení kostkou (náhodný prvek) a přesouvání se z jedné sekce do druhé, což činí čtení ještě více zábavnější. Gamebooky se většinou dají hrát samostatně, některé z nich lze navíc procházet postupně, s tím, že vlastnosti hlavního hrdiny se přenáší z jedné knihy do druhé. Mezi tyto gamebooky patří například i Lone Wolf.

O čem přesně knížky o Lone Wolfovi vlastně jsou? - Lone Wolf měl vlastně štěstí i smůlu. Sice přežil nájezd Temných pánů na klášter rytířů řádu Kai, kde se učil svým schopnostem, ale také přežil jako jediný (protože v době útoku v klášteře, kde mniši zrovna slavili Fehmarnův svátek a byli tak zaskočeni, nebyl - ležel nedaleko v lese v bezvědomí, do ktérého upadl po setkání s nízko rostoucí větví). Všichni ostatní rytíři Kai byli zabiti a on se náhle ocitá úplně sám. Vydává se do hlavního města Holmgardu, aby varoval krále, že při útoku Temných pánů již nemůže počítat s podporou rytířů Kai. Jeho první cesta byla spletitá, stejně jako i všechny další, které následovaly - vydal se pro mocný meč, zničit nebezpečného kouzelníka, zachránit pravidelné dodávky zlata a mnohá další dobrodružství následovala a Lone Wolf v nich rozvíjel své schopnosti, aby se mohl nakonec utkat s nejvyšším Zlem. Hlavní krása gamebooků s Lone Wolfem tkví hlavně v atmosféře, stylu vyprávění příběhu a také v jeho pravidlech - za každé dokončené dobrodružství totiž hráč (Lone Wolf) získá jednu schopnost navíc, kterou pak může v dalším příběhu využívat.

Kolik u nás vyšlo knížek o Lone Wolfovi? - V České republice vyšlo celkem 15 knížek o Lone Wolfovi (díly 1-5 základní série, díly 6-12 magnakai série a díly 13-15 grand master kai série) a kromě toho ještě první tři knihy Legend o Lone Wolfovi. Poté se jejich vydávání zastavilo.

Je nějaká šance, že vyjdou ostatní knížky? - Pokud je mi známo, tak v nejbližších letech ne. Nakladatelství ASFS zkrachovalo, takže nikdo neplánuje ani dotisk knížek. Jedinou možností by bylo, že by nějaký jiný vydavatel práva odkoupil a začal vydávat celou sérii znovu. Ale není to příliš pravděpodobné. Pokud jde o knížky, které u nás nevyšly (počínaje dílem 16+), jakmile to bude možné, mohl by se jejich překlad objevit právě na této stránce, ale to je opravdu otázkou budoucnosti.

Kolik dílů má celá série, co napsal Joe Dever? - Celá série o Lone Wolfovi má celkem dvacet dílů. Mimo to vznikly ještě díly 21-28, ve kterých je hlavní hrdina jeden z velmistrů Nového řádu a Lone Wolf v těchto příbězích slouží pouze jeko mentor. V Magnamundu se odehrává ještě čtyřdílná série Grey Star the Wizard, kterou napsal Ian Page. Více se dozvíte na stránce s přehledem knížek.

Co jsou to Legendy a kolik mají dílů? - Legendy o Lone Wolfovi jsou novelizací jeho dobrodružství, které prožíval na stránkách gamebooků a za většinou z nich stojí spisovatel John Grant (vlastním jménem Paul Barnett). Vyprávějí o pozadí událostí, které se děly ve světě Lone Wolfa, a jejich děj začíná těsně před zničením kláštera Kai Temnými pány. S každým dalším dílem pak jsou svět Magnamundu a postavy, které v něm žijí, prokreslovány více do hloubky a o nečekané zvraty není nouze. Tato série se dočkala dvanácti dílů (což koresponduje přibližně s Lone Wolfem č. 8), poté byla vydavatelem pozastavena.

Dají se díly, co vyšly, ještě někde sehnat? - Víceméně, ne. Zkoušejte antikvariáty, fantasy obchody (v Praze třeba Krakatit v Jungamannově ulici, U Jednorožce na Starměstském náměstí či Seqoy v Čáslavské 15), kde lze občas jednotlivé díly zahlédnout. Rozhodně však ne celou sérii! Druhou možností je internet, kde se dají knížky sehnat od ostatních lidí, kteří se jich chtějí zbavit (a věřte, že takových moc není). Pokud jde o anglické verze knížek, něco lze sehnat na ebay.com nebo na amazonu, ale určitě také ne všechno.

Napsal Joe Dever ještě jiné gamebooky? - Samozřejmě! Kromě Lone Wolfa vyšly ještě série Freeway Warrior, Combat Heroes, které Joe napsal sám a The World of Lone Wolf (příběhy o Grey Starovi), které napsal spolu s Ianem Pagem. Kromě toho vyšlo ještě několik dalších příběhů různě vydávaných v časopisech nebo v knihách (např. jedno v Magnamund Companionu). Série o Lone Wolfovi z nich však slavila největší úspěch.

Jaké jsou další gamebooky? - Asi nejznámější sérií gamebooků mimo Lone Wolfa (a ve světě možná nejrozšířenější) je Fighting Fantasy od Steva Jacksona a Iana Livingstona, která se dočkala více jak sta knížek. Zahraničních gamebooků je spousta, nelze ani udělat jejich kompletní výčet (některé z nich lze v elektronické podobě sehnat na House of Underdogs), česky však vyšly jen některé z nich. Z původních českých gamebooků za zahrání určitě stojí Do hradu goblinů od Michala Bronece a O Norikovi od Vladimíra Chvátila.


O lonewolf.wz.cz

Mají krátká dobrodružství další pokračování (kromě pěti zatím uvedených příběhů)? - Ano, celá série má celkem dvacet dílů, které se tu určitě objeví. Kromě toho existuje ještě osmidílný sequel, jehož uveřejnění se zvažuje a také příběhy, kde se na Magnamund podíváme z druhé, temné strany (také osmidílné). Tyto další příběhy by se tu mohly objevit také, ale jedině až po uveřejnění všech nyní uveřejňovaných dobrodružství.

Na co se můžeme těšit v budoucnu? - Na další krátké příběhy, spoustu bonusového materiálu, na encyklopedii, popis lokací v Magnamudnu a možná i další příběhy LW.


O pravidlech LW

Jaký je maximální počet předmětů, co můžu nést? - Je možné mít maximálně dvě zbraně (mějte na paměti, že Sommerswerd, stejně jako některé ostatní zbraně, je Zvláštní předmět), osm předmětů v batohu (každá porce Jídla se počítá jako jeden z nich), 50 Zlatých mincí a maximálně dvanáct Zvláštních předmětů. Pokud dobrodružství Lone Wolfa začíná v klášteře (jako klášter se bere i Elzian, kde si je možné předměty nechat u Starších Magi, ale ne třeba Daziarn v Zajatcích času), je možné si nepotřebné předměty bezpečně uložit v něm a použít je třeba v dobrodružství dalším (předměty v klášteře zanechané si poznamenejte na papírek). Optimální je si brát na dobrodružství tak 9-10 Zvláštních předmětů, abyste si mohli vzít případný další nalezený s sebou. Batoh lze mít jen jeden.

Můžu používat zároveň disciplínu Léčitelství a Uzdravování v knihách Magnakai (6-12)? - Pokud jste s Lone Wolfem prošli všech pět základních dobrodružství (a jen tehdy), můžete Léčitelství využívat normálně, jako předtím a přidávat +1KB, pokud zrovna nebojujete. Toto pravidlo je zamýšleno jako výhoda pro ty, kteří podstoupili základní cyklus předtím, než začali hrát cyklus Magnakai.

Můžu v Magnakai dobrodružství použít disciplínu Lov místo Mistrovství v lovu, když dostanu pokyn, abych se najedl? - Ano, pokud jste s Lone Wolfem přežili ve zdraví alespoň jedno dobrodružství z knížek 1-5 a umíte disciplínu Lov, lze ji využívat i tímto způsobem (za předpokladu, že nejste v pustině atd...). Toto dává významnou výhodu těm, kteří hráli předchozí Lone Wolfova dobrodružství.

Můžu Vashnovu dýku, kterou jsem získal v Maakengorgu používat jako zbraň? - Ano, obecně jakýkoliv Zvláštní předmět, který je zároveň i zbraní lze používat jako zbraň. Hodí se to zejména v případech, kdy Lone Wolf během svého putování zbraň ztratí.

Jak je to s bonusy za Ovládání zbraně, Mistrovství ve zbrani, Dokonalost ve zbrani? - Bonusy za tyto disciplíny se nesčítají, i když jste prošli všechny předchozí dobrodružství, nová disciplína je vždy myšlena jako vyšší stupeň jedné a té samé. Zatímco Ovládání zbraně dává bonus +2, Mistrovství ve zbrani přidává +3, poté +4 a Dokonalost ve zbrani dává konečný bonus +5. Vždy se ale jedná pouze o jednu určitou zbraň (jak je uvedeno v pravidlech), na kterou se bonus vztahuje.NAHORU
Copyright © Michigan 2004. All rights reserved.   Lone Wolf © TM Joe Dever 1984-2004.
Legends of Lone Wolf © John Grant and Joe Dever 1988-2004.